Jak pečovat o jezírko na jaře?
Nejprve potřebujete zjistit, zda zimu přežila veškerá technika v jezírku, a potom se můžete pustit do likvidace nečistot, včetně těch drobných, s jejichž odstraněním vám pomůže kvalitní jezírková chemie. Při úpravě vody se pak neobejdete bez speciálních přípravků pro nastavení optimálních hodnot vody v jezírku.
Správnou dobu, kdy je třeba začít s přípravou jezírka na novou sezónu, neurčuje kalendář, ale teploměr. Pravý čas nastává, když venkovní teplota neklesá pod 7°C. Vaším hlavním úkolem je znovu nastavit v jezírku či nádrži biologickou rovnováhu, protože právě na ní závisí čistota vody. Rozdělte si „jarní úklid“ do následujících kroků:
Prohlédněte okolí jezírka
Podívejte se, zda se neuvolnily kameny na břehu, zkontrolujte také uložení fólie v jezírku. Očistěte dlažbu a dřevěné plochy od nečistot a případného porostu z řas. Také zkultivujte pobřežní a bahenní vodní rostliny. Odumřelou zeleň ostříhejte, dosaďte chybějící rostliny a postarejte se, aby ty pomaleji rostoucí měly dostatek prostoru a neutlačovaly je silnější a rychleji bující druhy
Zkontrolujte veškerou techniku
Odmontujte, očistěte a uložte někam do sucha systém proti zamrznutí vody v jezírku či nádrži. Ujistěte se před prvním použitím, že skimmer, vzduchovací kompresor, jezírkové osvětlení, veškeré přívody a spínače zůstaly funkční a zcela nepoškozené. Znovu zapojte čerpadlo, ale ještě předtím ho zbavte vodního kamene. A když už jsme u techniky, zvláštní pozornost kromě vodovodního potrubí a všech kohoutů věnujte aktuálnímu stavu filtru, který pořádně zkontrolujte, zda je v použitelném stavu.
Odstraňte mechanické nečistoty
Stěny i dno jezírka očistěte od veškerého nánosu, který se stačil během zimy nashromáždit. Udělejte to pečlivě, protože jakékoliv nečistoty, včetně odmuřelých řas, listí, větviček, zbytků rostlin, hlíny nebo výkalů, jsou mocným magnetem pro řasy. A řasy znamenají pohromu pro čistotu vody. Použijte síťku, podběrák nebo hrábě, kal ze dna ideálně vysajte jezírkovým vysavačem.
Zbavte jezírko okem neviditelného znečištění
S mikroskopickými nečistotami, na které podběrák ani síťka nestačí a které přitom představují zásadní překážku při nastavení biologické rovnováhy, vám pomůže vločkovač. Po aplikaci do vody vytvoří přípravek sraženinu v podobě vloček a ty na sebe navážou všechny pevné částečky, jejichž přítomnost ve vodě je nežádoucí. Vločky poté vyplavou na hladinu, kde je už lze odstranit skimmerem nebo síťkou. Na neviditelné nečistoty včetně řas a plísní platí také ultrafialové záření UV lampy, kterou před prvním použitím v nové sezóně prohlédněte a v případě potřeby vyměňte UV zářič.
Nastavte správné parametry vody
V tomto kroku vám budou velmi nápomocné startovací bakterie, které zakoupíte ve formě speciálního přípravku a následně je aplikujete po celé ploše jezírka či nádrže. Bakterie se usadí na příhodných místech, nejčastěji na filtru nebo na kačírku, a začnou se rychle množit. Přitom budou spotřebovávat organické látky, jež by později při vysazení ryb ohrožovaly čistotu vody. Dále pečlivě změřte testerem aktuální parametry vody a podle potřeby dodejte přípravky upravující tvrdost vody, její pH a alkalitu, a také obsah fosfátů a těžkých kovů. Jednou za týden vyměňte přibližně desetinu obsahu vody v jezírku či nádrži.
Zjistěte zdravotní stav ryb
Přesvědčte se, v jakém zdravotním stavu se nacházejí ryby, které na jaře zvolna ožívají a stěhují se k vodní hladině. Po zimě, jež je zátěžovým obdobím pro jejich imunitu, jsou totiž náchylné k onemocnění. Rozhodně je hned nekrmte, s přísunem potravy vyčkejte, až se teplota vyhoupne nad 10°C, a i potom začínejte zvolna a s malými dávkami.