Jak krmit ryby?

 
Přítomnost ryb v jezírku přináší radost i starost. Musíte jim věnovat patřičnou péči, aby byly zdravé a prospívaly. Zároveň vás může těšit, jak jezírko oživují a také snižují riziko růstu řas, poněvadž spotřebovávají veškeré živiny ve vodě. To ovšem předpokládá, že je krmíte správně a ve správný čas. 
 

Nepodceňujte kvalitu krmiva 

Krmivo rozhoduje nejen o zdraví a kondici samotných ryb, ale také o stavu celého vodního biotopu, který tito živočichové obývají. Kvalitní krmení dodá rybám dostatečné množství všech potřebných živin, aniž by tukem zatěžovalo jejich játra nebo poškozovalo ledviny. A také nezanáší vodu organickými nečistotami, které by svou přítomností podpořily nadměrný růst řas.  
 

Jeseteři nejsou KOI kapři

Tyto dvě skupiny okrasných ryb se liší ve způsobu trávení potravy. KOI kapři dostávají krmivo pouze při teplotách v rozmezí 10° - 28°C, přičemž jejich žrádlo plave na hladině, odkud je ryby sbírají. Jesetery krmte speciálním potápivým krmivem, a to celoročně. Pokud je však chováte ve společné nádrži s KOI, také je na zimu přestaňte krmit. 
V případě dalších druhů ryb, jako karasů, jesenů, závojnatek a dalších drobných rybek, dávkujte krmivo stejně jako u kaprů. 
 
 
 

Vynechané krmení nenahrazujte  

Je praktické, pokud ryby krmí stále stejný člověk, protože pak má šanci pravidelně sledovat jejich zdravotní stav, zda mají chuť k jídlu, čile se pohybují a jestli se neobjevily na jejich těle nějaké známky onemocnění. Pokud z nějakých důvodů krmení jeden až dva dny vynecháte, poskytněte jim jen běžnou denní dávku bez navyšování.  
 

Po dobu dovolené raději nekrmte vůbec

Odjíždíte-li na deset až čtrnáct dní na dovolenou, nechejte ryby bez potravy. Pokud by se vás někdo chystal v krmení zastoupit, je velké riziko, že neodhadne správnou dávku žrádla a způsobí tak více škody než užitku. 
 

Dodržujte pravidla krmení po celý rok 

Obecně platí, že je třeba krmit ryby tak, aby byly schopné sprovodit poskytnutou potravu ze světa nejpozději do pěti minut. Překrmování vede ke znečištění vody a ryby pak často bývají tlusté a mají zdravotní potíže. Vůbec nejdůležitější je živit je správně na jaře a na podzim, tedy po vyčerpávajícím zimním období a před ním.